Młynek do zadań specjalnych
Młynek do zadań specjalnych
autorem artykułu jest Agnieszka Rudy
Młynek do odpadków kuchennych, rozdrabniacz do odpadków organicznych, młynek koloidalny to jedno z tych urządzeń, który stanowi dla jednych zbędny wydatek, dla innych standardowe wyposażenie kuchenne.
Dlaczego zatem warto zastanowić się nad zakupem tego mało jeszcze popularnego w Polsce urządzenia i na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu?
Na pewno warto, co do tego nie mam żadnych wątpliwości. Spójrz tylko przed wyrzuceniem śmieci do Twojego kosza... Nie namawiam cię do wąchania, ale wiadomo o co chodzi :) A te odpadki zawsze będą stanowić produkt uboczny w naszej kuchni - są po prostu nieuniknione.
A gdybyś mogła się przysłużyć środowisku, pozbyć niemiłych zapachów i jeszcze łatwiej segregować śmieci? Brzmi dobrze? Z młynkiem to możliwe.
Zalety młynka do rozdrabniania odpadków
Dlaczego warto kupić młynek? Bo naprawdę posiada same zalety i jedną wadę – jest urządzeniem nadal dość drogim. Dość, bo widzę bardzo pozytywną tendencję do obniżania ceny tego urządzania, a najprostszy młynek kupisz już za około 500 zł.
Młynek do rozdrabniania:
- skraca czas pracy - możesz od razu, podczas przygotowania posiłku wrzucać odpadki do młynka lub zrobić to zaraz po skończonym obiedzie,
- zapobiega powstawaniu brzydkich zapachów, poprawia higienę w kuchni - koniec z codziennym spacerem do śmietnika, koniec z niemiłymi zapachami z kosza na śmieci. Odpadki lądują od razu w młynku i zostają usunięte w momencie ich powstawania,
- wspomaga ochronę środowiska - resztki, które są rozdrobnione, spływają rurami kanalizacyjnymi i ulegają naturalnym procesom biologicznym. Nie stanowią one "przekąski" dla gryzoni czy owadów, która potrafią zawędrować do najnowocześniejszych kuchni. Dzięki usunięciu resztek bez problemu możemy segregować śmieci, a to jak wiadomo, jest ogromnym wsparciem dla środowiska naturalnego,
- młynek jest niezawodny w działaniu, energooszczędny i cichy - niezawodność zawdzięcza wykorzystaniu najlepszych materiałów w jego produkcji. Masz pewność, że młynek nie zardzewieje. W zależności od modelu zużywa od 0,5 do 0,7 KW miesięcznie. Młynki nie są hałaśliwe, a wraz z wzrostem mocy modelu mamy do czynienia z coraz lepszym wyciszeniem, aż do pełnej izolacji komory młynka,
- jest bardzo prosty w obsłudze - woda, włączenie młynka, odpadki, woda i wyłączenie młynka - to naprawdę jest tak proste :) A jeszcze prostszy jest w montażu.
Instalacja młynka
Młynek należy do tych urządzeń, które możesz bez problemu zainstalować samodzielnie. Pomoże ci w tym instrukcja montażu i obsługi, która jest dołączana do każdego rozdrabniacza. Młynek przeznaczony jest do instalacji w zlewozmywakach z 90 mm otworem (3,5 cala). Waga młynków dopasowana jest także do zlewozmywaków i bez problemu umożliwia zawieszenie go w prawie każdym zlewozmywaku.
Obsługa młynka
Młynek uruchamia się na dwa sposoby - albo za pomocą włącznika hermetycznego zainstalowanego w szafce (najtańszy i niezawodny sposób), albo za pomocą włącznika pneumatycznego. Włącznik pneumatyczny montuje się na blacie kuchennym albo na zlewozmywaku. Dzięki temu, że włącznik pneumatyczny działa na sprężone powietrze (bezprądowo), możesz uruchamiać młynek nawet mokrą ręką. To bardzo wygodny sposób włączania młynka.
Młynek działa na bardzo prostej zasadzie 6 kroków:
- puść zimną (najlepiej, bo dodatkowo chłodzi silnik młynka) lub ciepłą wodę (temperatura powinna być przyjazna dla Twoich dłoni),
- włącz młynek,
- wrzuć odpadki do komory zlewozmywaka,
- poczekaj chwilę, aby młynek zmieli wszystkie odpadki i je usunie,
- wyłącz młynek,
- zakręć kran.
Na dnie komory znajduje się tarcza obrotowa a na niej zamocowane są luźno wirujące kułaki, dzięki którym to odpadki zamieniają się w drobne cząstki. Te cząstki nadal są rozdrabniane poprzez wyrzucane ich z niezwykłą siłą na ściankę komory rozdrabniacza. Wszystkie cząstki odpadków usuwane są wraz z wodą do kanalizacji.
I już ;)
Odpadki do młynka
Młynek usuwa praktycznie wszystkie odpadki organiczne, jakie powstają w Twojej kuchni:
- warzywa,
- obierki ziemniaków,
- kości kurczaków,
- drobne kości ssaków,
- kawałki ryb,
- skorupki jajka,
- wyciśnięte cytryny, lub inne owoce,
- łupiny orzechów,
- fusy po kawie, herbacie oraz wszystkie pozostałości po posiłkach.
Nie wolno wrzucać do młynka:
- sznurków,
- folii,
- materiałów (w tym także warzyw) włóknistych, metalowych i szklanych.
Nie wolno wlewać gorących tłuszczów prosto z patelni, nie używać wody bardziej gorącej niż wytrzymują ludzkie ręce.
Na co zwrócić uwagę podczas kupna młynka do rozdrabniania?
- moc - od 0,50 KM do 0,75 KM - im większa moc, tym większa moc pracy i możliwości młynka. Model o najniższej mocy w zupełności wystarczy dla każdej rodziny, gdzie gotuje się w domu. Jeżeli jednak stwierdzisz, że młynek będzie używany często a rodzina jest duża, to możesz pokusić się na młynki o większej mocy.
- wyciszenie - model o dużej mocy jest o wiele bardziej wyciszony, niż ten o małej mocy. Jednak i te najprostsze mają osłonę dźwiękową, nie ma więc obawy o to, że młynek będzie chodził jak traktor :) Włącza się go też zaledwie na parę minut, więc odgłosy nie są uciążliwe.
- gwarancja - od 2 do nawet 5 lat.
- wyposażenie dodatkowe - tu szczególnie zwróć uwagę, czy młynek ma włącznik pneumatyczny w standardzie, czy tylko jako wyposażenie dodatkowe. W wyposażeniu może znaleźć się także zatyczka do młynka (plastik lub stal szlachetna).
--
Agnieszka Rudy
AGLOS.PL – Zmywanie w dobrych rękach.
tel: 013 46 307 12, 0507 57 63 69, GG 691254
www.aglos.pl / aglos@aglos.pl
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Zobacz takze:
Realne pieniądze dzięki grze komputerowej?
Bezsenność i stres - rozerwij to błędne koło
Centrale IP PBX firmy Astocom
Kto zapłaci za odzież roboczą?
Imprezy dla firm - sposób na wspaniałą rozrywkę (część